PERFORMANS ÖLÇÜMÜ

ÇALIŞANLARIN, BİRİMLERİN VE YÖNETİM KURULUNUN PERFORMANSLARINI DOĞRU ÖLÇMEK Mİ İSTİYORSUNUZ?

Yüksek performanslı ekipler nasıl kurulur, desteğe ihtiyacınız mı var?

Şirketinizin daha çok yabancı yatırımcı çekebilmesinin, daha verimli yönetim kurulu üyelerine sahip olabilmesinin ve daha sağlıklı bir yönetim kurulu – yönetim ekibi ilişkisi kurabilmesinin yolu; kendi performansını da samimiyetle, yetkinlikle, egosuz, komplekssiz değerlendirebilecek yönetim kurulu yapılarından geçiyor. Böyle bir yönetim kurulunuz var mı?

Gelişen – geliştiren yönetici profili; başarı ve mutluluk için gereken ortamın doğmasında, insan ve hedef odaklı, sürdürülebilir, müreffeh bir çalışma düzeninin oluşmasında inanılmaz derecede önemlidir. Bu profildeki yöneticilere sahip misiniz?

Yüksek baskı üreten rekabetçi ortamlarla başa çıkmanın yolu yamalama ve pansuman çözümler değildir, gerçek soruna inebilen ve problemi kökünden halledebilen süreçlere zaman, enerji ve para ayırmak zorundasınız. Bu emeği daha yüksek performans adına verebiliyor musunuz?

Ne yapacağını söylemek artık hareket geçirmiyor insanları, neden yapması gerektiğine ikna etmek gerekiyor. “Neden?” sorusu çok değerli ve ikna süreçlerini artık alışık olduğunuzdan farklı bir şekilde yürütmek zorundasınız. Daha yüksek performans için ikna süreçlerini başarı ile geçebiliyor musunuz?

Yeterli nitelik ve performanstaki yardımcı oyuncularınızı birer Oscar adayı haline getirebilmek zorundasınız, onları birer figüran olarak bırakmak hem kendilerini hem de kurumunuza olan büyük katkılarını yok edecektir. Yardımcı oyuncularınızı birer Oscar adayı haline getiremiyor musunuz?

Bizimle temasa geçin, sizi sonuca ulaştıralım… Uygun formüller, hızlı çözümler…