GENEL YÖNETİM

ETKİN BİR GENEL YÖNETİMİN ANA BAŞLIKLARINI BELİRLEMEK Mİ İSTİYORSUNUZ?

Uluslararası, bağlı ve stratejik ortaklıkları nasıl yöneteceğinizi netleştiremediniz mi?

Operasyonu, nakit akışını, tedarik zincirini yönetirken konsantrasyon nerelerde yoğunlaşmalı, emin değil misiniz?

Şirket satınalmalarındaki / satışlarındaki doğru yaklaşım ve politikalar nelerdir, bilmiyor musunuz?

Stratejik planlama fonksiyonu nasıl kurgulanmalı ve nasıl işletilmeli, kafanız mı karışık?

Her insan kazanılabilir, önemli olan bulmacanın parçalarını doğru koyabilmek, çalışanları yetenek ve donanımlarına uygun noktalara yerleştirebilmektir. Çalışanları bu uygun noktalara yerleştiremiyor musunuz?

Etkin yönetimin özünde sırasıyla; ihtiyaç duyulan bilginin belirlenmesi ve toplanması, bu bilginin etkili bir eylem planına dönüştürülmesi ve sonrasında da tüm kurumun bu yaklaşımı, uygulamaları sahiplenmesi ve geleceğe taşıması yatıyor. Bu prosedürü yerleştirmekte problem mi yaşıyorsunuz?

İşyerlerinde zamanı verimsiz kılan kişilikleri ayırt etmenin ve başa çıkmanın formülleri; verimlilik,  karlılık ve etkin yönetim açısından hiç olmadığı kadar önemli günümüzde. Bu formüller hakkında bilginiz yok mu?

Çatışma yönetimindeki başarı, kurumlar için ağır bir yük olarak görülen bu mefhumu, kurumu zenginleştiren ve güçlendiren en önemli varlıklardan biri haline dönüştürebilir. Çatışma yönetiminde başarısız mısınız?

Duygusal zeka; günümüzün rekabetçi dünyasında çalışanlardan azami verimi alabilmenin en önemli yoludur ve pazardaki arslan payı duygusal zeka yönünden gelişmiş liderlere ve şirketlere aittir. Şirketinizde duygusal zeka mefhumuna önemine paralel bir yer veremiyor musunuz?

Pekçok kötü proje neden sonuna kadar sürdürülür, vereceği zarar ayan-beyan ortada iken neden sonuna kadar gidilir? Kötü projeleri öldürmek neden bu kadar zordur? Bir projenin yönetilmesinden öncesi ve daha önemlisi, bizatihi projenin doğruluğu ya da yanlışlığıdır. Kötü projeleri öldüremiyor musunuz?

Daha iyi ve verimli bir yönetim için bir sürü fikir, farkında dahi olmadığınız fikir işçilerinden, fikir avcılarından gelebilir, önyargılı olup da bu büyük katma değerden mahrum kalmayın. Fikir üretim mekanizmalarını çalıştıramıyor musunuz?

Kafa karışıklığı, ajanda karmaşıklığı, öncelik sıralaması kararsızlığı yaşanan her durumda, yeni yapılara adım atan, kendisinden çok şeyler beklenen profesyoneller nasıl bir ajanda belirlemeli? Şirketiniz ve yönetim kadrolarınız bu öncelikler listesini ve sıralamasını bilmiyorlar mı?

Yönetici seviyesindeki işe alım faaliyetlerinde hayati önemi haiz ev ödevleriniz ve öncelikli olarak yapmanız gerekenler var. Bunları bilmiyor musunuz?

Bizimle temasa geçin, sizi sonuca ulaştıralım… Uygun formüller, hızlı çözümler…